Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 24, 2020

Zaraz po wybuchu powstania stacjonujący w Warszawie Niemcy zaczęli bezlitośnie mordować warszawiaków, zarówno powstańców, jak i cywili.

To właśnie na Woli doszło do najbardziej brutalnych wydarzeń. W celu sterroryzowania ludności Warszawy, tylko w ciągu tygodnia zgładzono blisko 50 tys. polskich cywili.

Kościół Św. Stanisława Biskupa był jednym z pierwszych obozów przejściowych. Już 2 sierpnia uwięziono w nim więźniów cywilnych, ale dopiero 5 sierpnia, po uwolnieniu przez Armię Krajową obozu „Gęsiówka”, naziści poddali więźniów pierwszej selekcji w kościele.

Warunki były przerażające – w świątyni nie było wody i jedzenia, a choroby rozprzestrzeniały się wśród więźniów w zastraszającym tempie. Około 400 jeńców, włącznie z duchownymi, zostało rozstrzelanych przed kościołem, a następnie spalonych.

Jak słuchać

Spacery Unseen są dostępne w formie podcastu. Najlepiej słuchać ich na „Echoes” - geolokatywnej aplikacji do opowiadania historii. Aplikacja jest dostępna zarówno na systemy iOS i Android. Po pobraniu wpisz hasło „Unseen”.