Preview Mode Links will not work in preview mode

Jul 24, 2020

Rankiem 13 sierpnia 1944 roku niemieccy żołnierze rozpoczęli szturm na Stare Miasto, ruszając ze swoich pozycji obok Placu Zamkowego.

O godzinie 9:00 kontrolowany radiowo pojazd, który wydawał się zwykłym czołgiem, szturmował ulicę Podwale, zmierzając w kierunku uliczek Starego Miasta – silnego punktu strategicznego powstańców. Polscy żołnierze zaczęli obrzucać czołg butelkami zapalającymi, zmuszając jego kierowcę do ucieczki.

Powstańcy nie znaleźli wewnątrz czołgu żadnej broni, chociaż zauważyli urządzenia radiowe. Według rozkazów, nikt nie mógł zbliżyć się do pojazdu, dopóki nie został on przeszukany przez sapera, z wyjątkiem jednego technika, który wcześniej zdołał sprawdzić czołg. Około 16:00 dwóch żołnierzy przejęło pojazd. Zaczęli nim jechać w stronę Starego Miasta, utrzymując, że dostali jasne rozkazy od polskiego dowództwa.

Ludzie zaczęli się gromadzić, żeby uczcić odbicie niemieckiego czołgu. Eksplozja czołgu nastąpiła niespodziewanie - wybuch zniszczył nie tylko pobliskie budynki, ale również zabił świętujących…

Jak słuchać

Spacery Unseen są dostępne w formie podcastu. Najlepiej słuchać ich na „Echoes” - geolokatywnej aplikacji do opowiadania historii. Aplikacja jest dostępna zarówno na systemy iOS i Android. Po pobraniu wpisz hasło „Unseen”.